مزارع پرورش ماهی شهرها روستاها ادارات روستاها شهرها جاذبه های توریستی جاذبه های طبیعی جاذبه های تاریخی مشاهیر و مفاخر تولیدات نیازمندیها آمل تهران .:: WWW.LARIJAN.IR ::. .:: WWW.LARIJAN.IR ::. رینه گزنک اندوار آبشار تیار گل چشمه آهن سر تیران مریجان روح اله رضایی پنجاب سوا اتاق سرا دیوران کفا شیخ محله بلریه امره لهر دره کنار نسل نمار کلری عبدوالمناف کرچالک فیس کیان کهرود پاردما نوسر کنی بن هفت تنان لوط لوط- قادی بوالقلم شاداب قزل زر قزل بایجان رزون ناندل-اکبری ناندل میان ده حاجی دلا بایجان کرف تینه فیره شنگلده ترا آخازیر هاره لارین نهار دینان آخا کل پاشا شمس آباد شاهاندشت فیره شاه ماهی هراز قزل وانا وانا آبگون قزل رنگین وانا قزل لاریجان قزل آلای هراز گزانه امیر آباد ملار آبگرم لزیرک انهه گرنا بلمون نوا کنار انجام گیلاس ایرا لاسم پلور سد لار زیار واسر قزل سرا قزل کاج هزار و یک تعاونی نیاک قزل نیاک نل قزل قزل کوهپایه هراز گستر لاریجان کندلو نسیم هراز سیمین آبزی پارس قزل لار قزل تعاونی گزنک نیاک آب اسک اسک قزل کوهستان شمال رنگین ماهی آناتوس لاسم
ورود به سایت | عضویت در سایت | ورود به پست الکترونیک
تبلیغات

هتل تهرانی

رستوران سالاری

علامه حسن زاده آملی

پرورش ماهی نل قزل

نحوه ی رسیدگی به پرونده های کیفری در دادگاه عمومی جزایی و دادگاه کیفری استان
نحوه ی رسیدگی به پرونده های کیفری در دادگاه عمومی جزایی و دادگاه کیفری استان
اشاره
پس از آنکه پرونده با کبفرخواست به دادگاه ارسال شد رییس حوزه قضایی در شهرستان (در مورد پرونده هایی که در صلاحیت دادگاه عمومی جزایی است)و یا رییس کل دادگستری استان(در مورد پرونده هایی که در صلاحیت دادگاه کیفری استان است)پرونده را به یکی از شعب دادگاه ارجاع می کند.البته برخی از پرونده ها مانند جرایمی که اطفال مرتکب می شوند یا جرایمی که مجازات قانونی آنها کمتر از یک میلیون ریال جزای نقدی یا کمتر از سه ماه حبس است مستقیماً و بدون کیفر خواست در دادگاه مطرح می شوند در غیر از این موارد استثنائی،اصل بر آن است که پرونده با انجام تحقیقات مقدماتی و تنظیم کیفرخواست در دادگاه مطرح شود.
اکنون در پاسخ به بسیاری از سوالات مراجعین به دادگستری به ذکر چگونگی رسیدگی دادگاه خواهیم پرداخت.
پس از ارجاع پرونده به دادگاه وقت رسیدگی تعیین می کند این وقت باید به افراد زیر ابلاغ شود:
1-شاکی خصوصی یا وکیل او
2-متهم یا وکیل او
3-دادستان
حضور دادستان یا نماینده او در همه محاکمات کیفری ضروری والزامی است و بدون حضور او یا نماینده اش در جلسه محاکمه دادگاه نمی تواند به پرونده رسیدگی کند و در صورت تخلف از این امر محاکمه فاقد ارزش حقوقی و تصمیمات دادگاه در آن جلسه فاقد وجاهت می باشد.
پس از ابلاغ جلسه دادرسی به افراد مذکور دادگاه در وقت تعیین شده رسیدگی می کند.
قواعد عمومی حاکم بر رسیدگی و ترتیب رسیدگی در دادگاه عبارت است از:
1-استماع اظهارات دادستان یا نماینده او در دفاع از کیفرخواست و نیز شنیدن اظهارات گواهان و کارشناسانی که دادستان معرفی می کند.
2-استماع اظهارات شاکی خصوصی و وکیل او
3-استماع شهادت گواهان یا اظهارات کارشناسی که شاکی معرفی می کند.
4-تحقیق از متهم مبنی بر اینکه اتهام وارده را قبول دارد یا خیر؟
5-استماع اظهارات متهم و گواهان کارشناسی که متهم یا وکیل او معرفی می کنند.
6-بررسی آلات و ادوات جرم و استماع اظهارات وکیل متهم.
7-رسیدگی به دلایل جدیدی که از طرف متهم یا وکیل او به دادگاه تقدیم می شود.
8-پس از استماع شهادت گواهان هر یک از طرفین دعوی دادگاه به طرف دیگر اجازه می دهد تا اگرپرسش هایی از شاهد دارد مطرح کند.
9-در صورتی که پرونده دارای متهم اصلی و معاون و شریک جرم باشد و همگی حاضر باشند تحقیقات از متهم اصلی شروع می شود.
10-اگر در پرونده ای متهمین متعدد باشد در صورتی که به یک یا چند نفر از آنان دسترسی نباشد دادگاه نسبت به متهمین حاضر پرونده را تفکیک ورسیدگی و تعیین تکلیف خواهد کرد و نسبت به غایبین در مواردیکه رسیدگی غیابی امکان داشته باشد رسیدگی غیابی به عمل خواهد آورد و در غیر اینصورت پرونده را مفتوح نگه می دارد.
11-در مواردیکه صدور حکم نیاز به تحقیقات بیشتری داشته باشد پس از انجام تحقیقات محاکمه شروع و تا صدور حکم متوقف نخواهد شد و اگر محاکمه طولانی باشد به قدر لزوم تنفس داده خواهدشد.
12-دادگاه پس از اعلام ختم رسیدگی در همان جلسه مبادرت به صدور رای می کند و یا حداکثر ظرف یک هفته باید اعلام رای کند.
13-رای دادگاه چه دلالت بر بی گناهی و چه دلالت بر گناهکاری متهم داشته باشد باید مستدل و مستند به مواد قانون باشد و در رای دادگاه مشخصات طرفین دعوا ،موارد قانونی استنادی،مشخصات دادگاه رسیدگی کننده و قاضی آن و شماره دادنامه با ذکر تاریخ و شماره پرونده آورده شود و هم چنین رای دادگاه قطعی است یا قابل تجدیدنظر و اگر قابل تجدیدنظر است کدام مرجع به درخواست تجدیدنظر رسیدگی می کند.
14-اصل بر علنی بودن محاکمه است مگر در مورد پرونده های اعمال منافی عفت و جرایمی که برخلاف اخلاق حسنه است و یا در امور خانوادگی با دعاوی خصوصی به درخواست طرفین و نیز در مورد جرایمی که علنی بودن آن مخل امنیت یا احساسات مذهبی باشد.
15-حضور اشخاص کمتر از 15 سال در دادگاه به عنوان تماشاچی ممنوع است.
16-متهم یا وکیل او حق دارند قبل از شروع محاکمه به دفتر دادگاه مراجعه و از محتویات پرونده اطلاعات لازم را بدست آورند تا قادر به تدارک دفاع باشند.
17-اگر متهم در زندان باشد همراه با ماموران مراقب در دادگاه حضور پیدا می کند.
18-رعایت ادب و نزاکت از سوی اصحاب دعوی و تماشاچیان الزامی است و اخلال در نظم دادگاه نیز ممنوع می باشد و کسانی که باعث اخلال در نظم دادگاه می شوند با نظر قاضی دادگاه از یک تا پنج روز بازداشت خواهند شد.
امکانات سایت
صفحه اصلی
لاریجان
اخبار لاریجان
دماوند لاریجان
مقالات
گالری تصاویر
چت لار
درخواست ایمیل
آهنگ های مازرونی
جستجوی پیشرفته
تبلیغات
تماس با ما
اعضای سایت : 588 نفرکاربران آنلاین : 6 نفربازدیدکنندگان امروز : 181 نفربازدید کنندگان این ماه : 3233 نفربازدیدکنندگان کل : 3233 نفر

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فناوران توسعه لارسیما می باشد.
Powered & Designed By : Iran tarah