مزارع پرورش ماهی شهرها روستاها ادارات روستاها شهرها جاذبه های توریستی جاذبه های طبیعی جاذبه های تاریخی مشاهیر و مفاخر تولیدات نیازمندیها آمل تهران .:: WWW.LARIJAN.IR ::. .:: WWW.LARIJAN.IR ::. رینه گزنک اندوار آبشار تیار گل چشمه آهن سر تیران مریجان روح اله رضایی پنجاب سوا اتاق سرا دیوران کفا شیخ محله بلریه امره لهر دره کنار نسل نمار کلری عبدوالمناف کرچالک فیس کیان کهرود پاردما نوسر کنی بن هفت تنان لوط لوط- قادی بوالقلم شاداب قزل زر قزل بایجان رزون ناندل-اکبری ناندل میان ده حاجی دلا بایجان کرف تینه فیره شنگلده ترا آخازیر هاره لارین نهار دینان آخا کل پاشا شمس آباد شاهاندشت فیره شاه ماهی هراز قزل وانا وانا آبگون قزل رنگین وانا قزل لاریجان قزل آلای هراز گزانه امیر آباد ملار آبگرم لزیرک انهه گرنا بلمون نوا کنار انجام گیلاس ایرا لاسم پلور سد لار زیار واسر قزل سرا قزل کاج هزار و یک تعاونی نیاک قزل نیاک نل قزل قزل کوهپایه هراز گستر لاریجان کندلو نسیم هراز سیمین آبزی پارس قزل لار قزل تعاونی گزنک نیاک آب اسک اسک قزل کوهستان شمال رنگین ماهی آناتوس لاسم
ورود به سایت | عضویت در سایت | ورود به پست الکترونیک
تبلیغات

علامه حسن زاده آملی

هتل تهرانی

رستوران سالاری

علامه حسن زاده آملی

به سایت نوا لاریجان خوش آمدید


      جهت تکمیل سایت روستای نوا لاریجان نیاز به همکار داریمدر عبور از جاده ی زيبای هراز ، کمی پايين تر از قريه ی اسک به سمت آمل ، دو ديوار سر به فلک کشيده ی سنگی قرار دارد . سمت غرب آن دره ها و دامنه های وسيع قله ی دماوند است که دهکده های با صفای رينه ، گرنا ، آب گرم و امير آباد چون گل و بوته ی رنگارنگ در چين و چروک های سنگی به دامن دماوند افتاده اند .

بر دامنه ی شرقی ، از دره ی عميق رودخانه ی هراز تا قله های رفيع و سر به آسمان آن دهکده های زيبا و طرب انگيز نياک ، گيلاس ، کندلو و مزرعه کنار انجام و باغ ها و کشتزارهای کوچک و بزرگ ديگری نقش بسته است .

از نياک راهی دشوار به سوی گردنه ها و قله های آسمان سای اين ديوار عظيم امتداد دارد و با عبور از پيچ و خم های پی در پی و صعب العبور و سنگلاخ آن در ارتفاعاتی که در دل آسمان جای دارد ، چنان از هراز و آبادی های پايين دوريم که پنداری پيوندمان از زمين بريده شده و به آشيانه ی فرشتگان آسمان نشين رسيده ايم .

اين راه و جاده در اين بلند آسمان به دشتی سبز و خرم ، لبريز از طراوت و صفا و زيبايی منتهی می شود که در واقع از مظاهر جمال و دل آرايی طبيعت اشباع شده و هر بيننده ی تازه وارد را در درک کثرت و تنوع زيبايی مبهوت و خيره می سازد .

تن و اندام و سر و گردن قله ی دماوند در آن سوی دره ی هراز با قامت افراشته و سينه ی پهن و گشاده ، تمام رخ در مقابل همان ناحيه ، سخت و استوار به پا خاسته و گردن افراشته است

دره های وسيع دامنه ی دماوند و چاک خوردگی های عميق آن و دره های گوگرد‌ی ، مخازن برف و يخ دايمی اطراف قله و دهانه ی هولناک آن شگفتی های اين ديو سپيد پای در بند را نمايان می كند و در همين صحنه ی وسيع و سبز و خرم ، دهکده ی بزرگ و کهنسال نوا چون چتر طاووس بر چهره ی کوهسار نقش بسته است .

همه جا آب است و سبزه است و طراوت و زيبايی است ، با هوايی چنان دلکش و فرح بخش که پنداری نفس در نفس فرشتگان داری . هوا ، سبک و آرام و خالص است . آسمان لاجوردی هم عاری از گرد و غبار است و چنان دور از زمين که از ابر و بخار دريای مازندران هم خالی است و خيلی بالاتر از گذرگاه ابرها .

تا نزديکی مرتع مصفای آزاب در چين خوردگی و نشيب و فراز دامنه ها و دره های اطراف نوا ، کشتزارهای فراوان است و هر دشت و مزرعه با درختان صنوبر و بيد و چنار محصور است و پنجه در پنجه ی هم افکنده اند و از کنار صف درختان زمردين ، جويبارها و چشمه سارها از گوشه و کنار روان است .

باغ های ميوه نيز محصور با همين درختان است و پوشيده از درختان سيب و گلابی و هلو و ديگر ميوه های خوش رنگ و خوش طعم .


دهکده ی ييلاقی نوا ، با کثرت و فراوانی چشمه سارها که از بن سنگ ها و دل کوهسار و از هر نقطه ی آن می جوشد و جاری می شود به چهارسد چشمه معروف است . لطافت هوا و صافی و شفافی آن و طراوت و خرمی گل و سبزه اش مخصوصاً در نسيم ملايم و روح نواز بامدادی چنان طرب انگيز است که هر تن خسته و دل افسرده ای را به وجد و نشاط می آورد .

شکوه و جلال منظره ی دلفريب ، زمزمه ی جويبارها ، ترانه ی مرغان خوش آواز ، رقص پروانه های رنگارنگ ، آفتاب طلايی و درخشان و ملايم و مهربان نيمروز امرداد ، عطر دلاويز گل و سبزه ، آسمان صاف و فيروزه فام، حالتی بديع و رويايی و افسانه وار به اين ناحيه یبهشتی بخشيده است .

من اين نقش دلپذير طبيعت را و اين نگارخانه ی پر جلال خلقت ، اين غرفه و تالار دل انگيز بهشتی را در اولين ديدار سال های قبل که در دره های پيچ در پيچ البرز پنهان گرديده ، بهشت گمشده ناميدم .

 

در فرهنگ جغرافيايی ايران از فرهنگ دهخدا ، ذيل کلمه ی نوا می خوانيم : " نوا ، دهی است از دهستان بالا لاريجان بخش لاريجان شهرستان آمل در نه هزار گزی مشرق رينه ، در منطقه ی کوهستانی سردسيری واقع است و 910 تن سکنه دارد . آبش از چشمه ، محصولش لبنيات ، شغل مردمش زراعت و گله داری است . "

 

نوا دهکده ای است سالخورده و قديمی . از آثار کهن و استوار آن ، رونق گذشته به خوبی درک می شود . در عمارت هايی که با اسلوب اشرافی گذشته ساخته شده ، تالارها و ايوان های متعدد باقی است و گذشت روزگار ، آب و رنگ و جلوه ی نقش و نگار طاووس های چتر زده و گل و بوته های زيبايی را که به در و ديوار تالارها نقاشی شده هنوز محو نکرده است .

 

حمام بزرگ نوا با ستون های بلند سنگی ، استوار و پا برجا است و اين حمام هم اکنون مورد استفاده ی اهالی است .

ميدان بزرگی در وسط ده قرار دارد . مسجد موقر و باشکوهی با ستون های قديمی در يک سمت ميدان واقع است . در پيشانی و بدنه ی سه پايه ی بزرگ مسجد ، سه طرح گچ بری ديده می شود و بر حسب روايات شايع در محل ، سه استاد چيره دست گچ بری هريک گل سازی و گچ بری يکی از سه ستون را بر عهده گرفته و سه شاهکار نفيس به وجود آورده اند .

 دهكده ی ييلاقی نوا ـ شهريور 1370 ـ عكس: ولی الله شمشيربندی 

از دير زمان معماران نوايی در سراسر مازندران ساختن عمارات زيبا و مجلل را پيشه داشته اند و مهارت و چيره دستی آنان در کار معماری و گچ بری مشهور بوده و اين ميراث هنری هنوز باقی است . در شهرهای مازندران بيشتر معماران و بناهای با ذوق و خوش قريحه اهل نوا هستند و آثار ارزنده ی گچ بری و معماری که در عمارات اشرافی و مساجد و تکايا و مشاهد متبرک لاريجان و شهرهای مازندران باقی مانده اغلب آبدست و کار استادان نوايی است .

در ساختمان های نوساز و مجلل کنونی هم که در آمل و نوا ساخته شده ، طرح ريزی و به خصوص گچ کاری آن ها جالب است . در خود قريه ی نوا در خانه ی ييلاقی آقای حاج فضل الله مقيمی ، از معاريف نوا اتاق ها به اندازه ای با مهارت و استادی به وسيله ی استادکاران نوايی گچ کاری شده که مثل آيينه يا يک قطعه چينی ، عکس مناظر دور و نزديک و درخت و سبزه ی بيرون اتاق را می توان در سينه ی ديوار تماشا کرد .

ساکنان و اهالی نوا سه فصل سال را در آمل به سر می برند و هريک کار و کسبی دارند و در فصل تابستان به زادگاه و موطن اجدادی خود ، همين دهکده ی نوا که به آن عشق می ورزند می آيند و علاقه ی فراوان به آبادانی آن و احداث خانه های خوش ساخت و باغ و باغچه دارند . در سال های اخير با دائر شدن جاده ی هراز سهولت و امکانات بيشتری برای حمل و رساندن مصالح ساختمانی به نوا فراهم شده . خانه های نوساز فراوان است و در اين دهکده ی مصفا خانه ی مخروبه و مندرس کمتر ديده می شود . ترکيب اصلی و بافت دهکده مجموعه ای از عمارت ها و ساختمان های سبک شهری و کاخ های کوچک و مجللی است که هريک در کنار باغ و باغچه ای واقع شده و درختان شاداب و سرسبز اين عمارات نوساز و خوش قد و قواره را در آغوش گرفته اند و سايه بر سر بام و ديوار و ايوان و صحن خانه ها افکنده اند .

 

اهالی نوا که همه ی آنها در آمل و شهرهای ديگر مازندران و تهران مشاغل مختلف دارند از کار کشاورزی و تجارت و خدمات دولتی، درآمدهای فراوان به دست می آورند . عموماً تحصيل کرده اند و جوانان آنها دانشگاهی و دبير و اديب و طبيب و صاحب مقام های حساس و مفيدند . به آبادانی و نوسازی و پاکيزه داشتن دهکده و ايجاد وسايل عمومی و تعمير و مرمت بناهای قديمی علاقه ی سرشار دارند .

گنبد و ايوان بقعه امام زاده يحيا که به فاصله ی کمی از هسته ی اصلی دهکده و کنار دره ی نوا واقع شده ، به همت و هزينه ی حاج مقيمی مردی که در آمل و لاريجان به خيرخواهی و بلند همتی مشهور است به وضع شايسته و زيبا تعمير شده و محوطه ی پيرامون آن و ايوان ظريف و خوش طرح و تازه تعميرش که به دره ی بزرگ مجاور مشرف است ، روحانيت و جاذبه ی خاصی دارد ...                                                                                            بر گرفته از وبلاگ روستای نوا

امکانات سایت
صفحه لاریجان
نوا
شهدای نوا
گالری تصاویر
تاریخچه نوا
آداب و رسوم
پروزه های عمرانی
اماکن سیاحتی و زیارتی
شورا و مصوبات
محصولات نوا
آب و هوا
مشکلات روستا
تلفن های ضروری
تماس با ما
اعضای سایت : 588 نفرکاربران آنلاین : 4 نفربازدیدکنندگان امروز : 851 نفربازدید کنندگان این ماه : 2933 نفربازدیدکنندگان کل : 2933 نفر

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فناوران توسعه لارسیما می باشد.
Powered & Designed By : Iran tarah