مزارع پرورش ماهی شهرها روستاها ادارات روستاها شهرها جاذبه های توریستی جاذبه های طبیعی جاذبه های تاریخی مشاهیر و مفاخر تولیدات نیازمندیها آمل تهران .:: WWW.LARIJAN.IR ::. .:: WWW.LARIJAN.IR ::. رینه گزنک اندوار آبشار تیار گل چشمه آهن سر تیران مریجان روح اله رضایی پنجاب سوا اتاق سرا دیوران کفا شیخ محله بلریه امره لهر دره کنار نسل نمار کلری عبدوالمناف کرچالک فیس کیان کهرود پاردما نوسر کنی بن هفت تنان لوط لوط- قادی بوالقلم شاداب قزل زر قزل بایجان رزون ناندل-اکبری ناندل میان ده حاجی دلا بایجان کرف تینه فیره شنگلده ترا آخازیر هاره لارین نهار دینان آخا کل پاشا شمس آباد شاهاندشت فیره شاه ماهی هراز قزل وانا وانا آبگون قزل رنگین وانا قزل لاریجان قزل آلای هراز گزانه امیر آباد ملار آبگرم لزیرک انهه گرنا بلمون نوا کنار انجام گیلاس ایرا لاسم پلور سد لار زیار واسر قزل سرا قزل کاج هزار و یک تعاونی نیاک قزل نیاک نل قزل قزل کوهپایه هراز گستر لاریجان کندلو نسیم هراز سیمین آبزی پارس قزل لار قزل تعاونی گزنک نیاک آب اسک اسک قزل کوهستان شمال رنگین ماهی آناتوس لاسم
ورود به سایت | عضویت در سایت | ورود به پست الکترونیک
تبلیغات

هتل تهرانی

رستوران سالاری

علامه حسن زاده آملی

پرورش ماهی نل قزل

دماوند لاریجان

                                              دماوند  لاریجان امل

دماوند - لاریجان 

                   

«البرز»، نام رشته‎کوهی در شمال ایران است که از تالشان جمهوری آذربایجان در غرب آغاز می‌شود و تا ترکمنستان و افغانستان در شرق ادامه می‌یابد. در استوره‌های ایرانیان، کوه «البرز» در میانه‎ی زمین قرار دارد و به آسمان پیوسته است.
کوه «دماوند» در قسمت مرکزی رشته‌کوه «البرز» و در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد. بلندترین قله‎ی آن «قله‎ی دماوند» است که در شرق کوهستان البرز مرکزی و از نظر تقسیمات کشوری، در استان مازندران قرار دارد. به گفته‎ی «پایگاه ملی داده‌های علوم زمین ایران» و تارنمای «رصدخانه‎ی زمین ناسا»، ارتفاع قله‎ی «دماوند» ۵۶۷۰ متر است و از نظر ارتفاع نسبی، در رده‎ی دوازدهم بلندترین قله‌های دنیا قرار دارد
                                  برخی از ویژگی‎های طبیعی «دماوند»
رودخانه‎ها: رودخانه‎ی تینه در شمال، رودخانه‎ی هراز در جنوب و شرق، رودخانه‎ی دلیچای در غرب.
• یخچال‌ها: یخچال سیوله، یخچال دوبی سل، یخچال عروسک‎ها و یخچال یخار که با دیواره و برج‎های یخ بلور، وحشی‎ترین و بلندترین دره‎ی یخچالی ایران است.
• چشمه‌های آب گرم: لاریجان، اسک و وانه که برخی مبتلایان به بیماری‎های پوستی، روماتیسم، مجاری تنفسی و عصبی را به‎سوی خود جذب می‎کنند.
• غارها: غارالملک و غار گل زرد.
• آبشارها:
آبشار یخی، در مسیر جنوبی، در تمام طول سال یخ‌زده‌است و با قرار داشتن در ارتفاع ۵۱۰۰ متری، از نظر ارتفاع از سطح دریا، مرتفع‌ترین آبشار خاورمیانه‌ است.
• کوه‎پایه‎ها و دامنه‎های غنی: دشت لار، دشت پُرگل نمارستاق، دره‎ی پُرپیچ سه‎سنگ، گردنه‎ی بسیار عظیم سرداغ، ستیغ هفت‎سران با پرتگاه‎های پُرهیبت و دشت دوراو که با هشت متر برف در سال، رکورددار ریزش برف است.
«دماوند» با نمای مخروطی پُرشیب و با کلاهک و رگه‎های برفی زیبایش، زیست‎بوم بی‎همتایی است که گونه‎های گیاهی و جانوری گوناگونی را در خود جای داده‎است؛ مانند: خرس، گراز، گرگ، روباه، مرال یا گاو کوهی، پلنگ، کل، بز، قوچ، میش، عقاب طلایی، کبک و انواع مار.
حداقل دمای هوا در ارتفاعات «دماوند» تا ۶۰ درجه زیر صفر، در زمستان، و تا یکی- دو درجه زیر صفر در تابستان پایین می‌آید. سرعت باد در کوهپایه‌ها گاه به هفتاد کیلومتر در ساعت می‌رسد. بیشتر بادها از غرب و شمال غربی می‌وزند. میانگین بارندگی در ارتفاعات «دماوند» ۱۴۰۰ میلی‌متر در سال است و بارش در ارتفاعات معمولاً به صورت برف است. فشار هوا در قله‎ی «دماوند» نصف فشار هوا در سطح دریا است.
«دماوند» یک آتشفشان خفته است و بلندترین آتشفشان خاورمیانه و تیزترین و پُرشیب‌ترین کوه آتشفشان جهان شناخته می‌شود. فعالیت‌های آتش‌فشانی این کوه در حال حاضر محدود به تصعید گازهای گوگردی است. گمان می‎رود آخرین فعالیت‌های آتشفشانی آن مربوط به ۳۸۵۰۰ سال قبل بوده‌است. در سال‌های پُر بارش، با نفوذ آب به درون قله و برخورد سنگ‌های داغ، جریانی از بخار آب از دهانه‎ی قله خارج می‌شود. قسمت مرکزی دهانه را دریاچه‌ای از یخ پوشانده و در کناره‎ی آن دودخان‌هایی وجود دارد که زمین‎های اطراف را به رنگ زرد درآورده‎اند. البته شواهدی از دهانه‎های قدیمی را نیز می‎توان دید. یکی از این دهانه‎های قدیمی در پهلوی جنوبی و در ارتفاع ۱۰۰ متری قرار دارد که محل خروج گازها و دودخان‌ها است. در پهلوی شمالی، اثر دیگری از یک دهانه‎ی قدیمی به قطر حدود ۹ کیلومتر دیده می‎شود که امروزه رودخانه‎ی نونال در آن جریان دارد.
«فرهنگ معین» در مورد دلیل نام‌گذاری «دماوند» آورده‎است:
«دَم (دمه، بخار) + اوند = وند؛ دارای دمه و دود و بخار (آتشفشان).
در حالی‌که در «واژه‎نامه‎ی دهخدا» چنین آمده‎است:
«… اصل در آن دنیاآوند است یعنی ظرف دنیا، چه که در پارسی آوند به‎معنی ظرف است …»
نام «دماوند» در منابع گوناگون، با نام‎های گوناگونی هم‌چون «دُنباوند»، «دَنباوند»، «دَباوند»، «لواسان»، «کوه سنگ لاجورد»، «بیکنی» و «کرونوس» آمده است. «دم» یا «دنب» در زبان پهلَوی از مصدر daftan به‎معنی «تَف، گرما، بخار و گاز»؛ و «آوند» به‎معنی «ظرف» است. بدین‎ترتیب گفته‎اند «دماوند» به‎معنی ظرفی است که دارای تَف و گرما یا بخار و گاز باشد. چراکه قله‌ی «دماوند» یک قله‌ی آتشفشانی است. هم‎چنین آورده‎اند که «دنباونت» یا «دنباوند» به‎معنای «کوه چند منظره» یا «کوه چند قیافه» است.
در باور ایرانیان، «البرز» یک کوه مینوی است و رشته‎کوه «البرز» و قله‎ی «دماوند» نقش برجسته‌ای در متون تاریخی و افسانه‌های ملی ایران دارند. بسیاری از شاهکارهای پهلوانی‌ها، حماسه‌ها و اسطوره‌های ایرانی با «دماوند» پیوند دارند؛ مانند:
• «فریدون» بر «ضحاک» ستمگر شورید و او را در «دماوند» زندانی کرد.
• مادر «
فریدون» به دهی در کوه «دماوند» گریخت و در آن‌جا وی را به دنیا ‌آورد.
• پرنده‎ی افسانه‎ای «
سیمرغ» در «البرز» مسکن داشته است.
• «
آرش کمانگیر» تیرش را از فراز «دماوند» پرتاب کرد.
• زادگاه «
منوچهر» در این کوه بوده است.
• محل زندگی «
کیومرث» و مکان شهرسازی او نیز «دماوند» بوده است.
در اشعار ایرانی بارها نام «دماوند» یاد شده‎است؛ مانند داستان به بند کشیده‎شدن «ضحاک» در «شاهنامه» سروده‎ی «فردوسی ، «گرشاسپ‎نامه» اثر «اسدی طوسی»، قصیده‌ای از «ناصرخسرو»، منظومه‎ی «ویس و رامین» اثر «فخرالدین اسعد گرگانی» و قصیده‌ای از «خاقانی». هم‌چنین گاه در عظمت به «دماوند» مَثَل می‎زنند. قصیده‎ی «دماوندیه‎ی دوم» که «ملک‎الشعرای بهار» آن را در سال ۱۳۰۱ سرود، از شعرهای برجسته و معروف در وصف «دماوند» است.
«دماوند» از کهن‌ترین کوه‎های صعودشده‌ی روزگار است و از دیرباز مورد توجه جغرافی‎دانان، جهان‎گردان و کوه‎نوردان بوده است. این کوه، با داشتن رکورد و محتوای ویژه در صعودها، کوهی است جهانی و متعلق به فرهنگ کوهنوردی دنیا و میراث کوهنوردان گیتی با جاذبه‌های جادویی.
در زمان‎های قدیم، وجود گوگرد خالص بر رأس قله و مصرف آن در صنایع هزاره‌های قبل و کسب درآمد از این راه، بسیار مورد توجه بوده و «گوگرد دماوندی» که بهترین نوع آن بوده است، توسط اهالی لاریجان، جهت فروش، از قله‌ آورده شده و به بازار روانه می‌شده‎است.
اما نخستین صعود مستند بر فراز «قله‎ی دماوند»، در سال ۱۸۳۷ توسط «تیلر تامسن» انجام شد. طی سال‌های بعد، افراد دیگری نیز به انجام این کار موفق شدند. بخش مهمی از صعودها به «دماوند» در خاطره‌نویسی‌ها و پژوهش‌های علمی خارجیان به یادگار ماند. اما دلیلی ندارد که بگوییم ایرانیان کمتر صعود داشته‌اند. چراکه همواره همراه بیگانگان،‌ بلدهایی ایرانی بوده‎اند. به هر حال، نخستین صعود مستند ایرانی به قله‌ی «دماوند» در سال ۱۸۵۷ میلادی انجام شده که تیم «سرهنگ محمدصادق خان قاجار»، ارتفاع قله را ۶۶۱۳ ذرع تعیین کرد.
امروزه از جبهه‎ی شمالی، جبهه‎ی شمال شرقی، جبهه‎ی غربی و جبهه‎ی جنوبی، به‎عنوان ‌مسیرهای شناخته‌شده برای رسیدن به قله‎ی «دماوند» نام برده می‎شود. سخت‌ترین آن‎ها جبهه‎ی شمالی است.
«دماوند» میراث چندمیلیون ساله و ثروت ملی ما ایرانیان است، ولی امروز با تهدیدهای گوناگونی روبه‎روست: چرای بیش از حد دام‎ها، ساخت و ساز، معدن‎کاوی، جاده‎های غیرضروری و بدساخت، خانه‎سازی بی‎ضابطه، آلودگی و تصرف منابع طبیعی برای استفاده‎ی غیرقانونی و شخصی به میزان گسترده.

 

امکانات سایت
صفحه اصلی
لاریجان
اخبار لاریجان
دماوند لاریجان
مقالات
گالری تصاویر
چت لار
درخواست ایمیل
آهنگ های مازرونی
جستجوی پیشرفته
تبلیغات
تماس با ما
اعضای سایت : 588 نفرکاربران آنلاین : 7 نفربازدیدکنندگان امروز : 141 نفربازدید کنندگان این ماه : 3193 نفربازدیدکنندگان کل : 3193 نفر

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فناوران توسعه لارسیما می باشد.
Powered & Designed By : Iran tarah